Napsali o nás

Jarošáček slaví

DFS Jarošáček slaví 25. narozeniny !!

Je to až k nevíře, ale je to tak. V letošním roce oslaví folklorní soubor Jarošáček 25. výročí své existence. Za tuto dobu prošlo souborem již několik generací dětí, z nichž mnozí jsou již nyní dospělí. Někteří z nich pokračují v krásném koníčku v souboru Jarošovci, případně v jiných tanečních tělesech. Jiní si zachovali v srdci vztah k tanečnímu a hudebnímu umění na celý život nebo dokonce zvolili profesionální uměleckou dráhu.

Soubor byl téměř od počátku spjat s tanečním oborem ZUŠ. To znamenalo, že všichni tanečníci byli pod vedením Mgr. Šárky Kuželové vzděláváni kromě lidového tance také v technice klasického baletu a moderního tance. Hudební složku tvořili učitelé a žáci hudebního oboru. To byla velká deviza, která pomohla Jarošáčku prosadit se v konkurenci ostatních dětských souborů v republice, zejména z hlediska kvalitní technické a výrazové interpretace. Bohužel vzhledem ke změnám ve vedení školy došlo i ke změnám v prioritách a směřování školy, a tím postupně k naprostému odloučení souboru od ZUŠ. Ale i přes tento fakt se tělesu podařilo udržet si "svůj standard". To vše i díky jisté tvrdohlavosti zakládající vedoucí Šárky Kuželové a díky pomoci mnoha dalších obětavců, zejména Radky Čermákové, Jiřího Čermáka, Aleny Wolfové, Patricie Malcové, Karolíny Tremel-Humlové a mnoha dalších členů Sdružení rodičů a přátel souboru. Nechyběla podpora malých i větších sponzorů, vedení Masarykova kulturního domu a Základní školy J. Matiegky. Zejména ale trvalá podpora Města Mělníka. Ti všichni si uvědomovali, jak je důležité poučit mladou generaci o našich kořenech, přiblížit letité tradice a prostřednictvím scénického zpracování přibližovat tuto krásnou záležitost současnému divákovi.
Soubor Jarošáček během čtvrtstoletí reprezentoval český folklór na mnoha zahraničních i tuzemských festivalech, včetně prestižního MFF ve Strážnici, uspořádal řadu samostatných představení, spolupodílel se na akcích ZUŠ, i Města Mělníka, umělecky spolupracoval s jinými významnými soubory. Za svou činnost získal řadu ocenění na zemských či celostátních přehlídkách dětských folklorních souborů, či krajských a celostátních kolech soutěží tanečních oborů ZUŠ. V roce 2009 obdržel Plaketu Města Mělníka a Čestné uznání za svou činnost.
O tom, že folklor má co říci i dnešní generaci dětí a jejich rodičů, hovoří i fakt, že zájem o to, stát se členem Jarošáčku je stálý. V současné době má Jarošáček, vedle lidové muziky pod vedením primášky Jindřišky Kubecové dvě taneční složky. Ti nejstarší pomalu směřují do dospělého souboru Jarošovci, který letos oslaví 70 let své existence. Jistě na tomto úctyhodném číslu má podíl i dětský soubor, který se v současnosti pilně připravuje na oslavy svého vlastního výročí. Ty proběhnou v rámci vánočního koncertu Jarošáčku a Jarošovců dne 14. prosince 2019 od 17 h v Masarykově kulturním domě (předprodej v pokladně). K dispozici bude i nové CD s 25-ti písničkami z repertoáru souboru. Všichni jste srdečně zváni.
Jarošáček - Mělnická radnice listopoad 2019